Lenovo P780 detailní recenze

Lenovo P780Před několika měsíci se v nabídce Lenovo objevil nový model pod označením P780. Při pročítání jeho vlastností mně v hlavě utkvěla kapacita baterie s excelentní hodnotou 4000 mAh a hliníkové szpracování šasi. Cena, za kterou ten krásný dual sim Android telefon lze pořídit, se pohybuje v rozmezí 6 až 7 tisíc Kč. Přístroj jsem zakoupil u Here-Shop.cz, který sliboval kompletní počeštění ROMky oproti konkurenci. Jak to vše dopadlo?


Nákup, obsah balení

Lenovo P780 jsem zakoupil přes internet v e-shopu Here-Shop.cz. Proč jsem volil tento e-shop mělo hned několik důvodů. Před zakoupením jsem rozeslal několika vytipovaným prodejcům dotazy a od tohoto prodejce jsem dostal odpovědi, které jsem považival za nejlepší.

Garantovali mně dodání telefonu v plně českém jazyce, 24 měsíční záruku, možnost si zdarma stáhnout jejich další aktualizace včetně těch nejnovějších v budoucnu (P780 dorazila s kompletně přeloženou oficiální aktualizací S135 doplněna o veškeré Google služby jako je Obchod, Synchronizace s kalendářem, Mapy, Gmail a jako bonus byla v telefonu nainstalována Sygic navigace, která je jinak placena.

Telefon dorazil do 5 dní od objednání za cenu 6 190 Kč vč. DPH. Takovou cenu jsem u žádného jiného spolehlivého e-shopu v ČR nedostal. To byl také jeden z důvodů, proč jsem volil Here-Shop.cz

P780 dorazil ve stylové krabičce knižního formátu, ve které byla uložena mimo mobilu také nabíječka, originální příručka, sluchátka, USB a OTG kabel.

Rozsáhlý český manuál v PDF formátu mně byl ihned po objednávce zaslán na e-mail. Návod je opravdu detailní a začátečník s Android telefonem ho jistě uvítá.

Parametry

Konstrukce 143 × 73 × 10 mm, 176 g, konstrukce: klasická
Displej TFT IPS, 5″ (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní, Gorilla Glass II
Fotoaparát ano, 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
Chipset Mediatek 6589, CPU: 4×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX544MP2
Paměť RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkce HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 3.0 (A2DP, EDR), NFC: ne
Operační systém Android 4.2
Multimédia hudba: ano (mp3, aac, wav, ogg, flac), výstup: 3,5mm jack, video: ano (mp4, 3gp, wmv, avi), FM rádio
Navigace vestavěná GPS: ano (A-GPS), elektronický kompas
Akumulátor a výdrž 4 000 mAh, pohotovostní doba: 840 hodin, doba hovoru: 1 560 minut

Kladné vlastnosti:
+ současná cena u zvoleného e-shopu
+ reproduktor
+ zpracování
+ design
+ výdrž (baterie)

Hlavní nedostatky:
- horší GPS (všechny telefony s MTK)
- slabší mikrofon
- vyšší hmotnost a rozměry

Design a ergonomie

První dojem byl skvělý. Pětipalcový display, senzorová tlačítka, stříbrný rámeček zasazený do prohlubně po celém obvodu telefonu spolu s hliníkovým zadním krytem působí luxusním dojmem. Ani po týdnech užívání nikde nic nevrže a vše pevně drží. V porovnání s konkurenčními plasťáky však pocítíte vyšší hmotnost telefonu, což přisuzuji především baterii. Mně osobně vyšší váha nevadí. Naopak mám pocit, že držím „pevný a pořádný“ telefon.

Telefon má sice klasický 5“ display, ale trochu širší okraje. Oproti jiným 5“ modelům, jako třeba ZOPO C2 nebo THL W200 působí jako otesánek.
Konektor USB stejně jako jack 3,5 mm pro sluchátka jsou umístěny v horní části telefonu pod vysouvací krytkou. Pro práci s telefonem připojeným k nabíječce nebo k PC je to dobře. Naopak pro navigaci v autě je horní vyvedení USB méně výhodné.

Hlavní zapínací / vypínací je umístěno na horní straně mobilu, tlačítka hlasitosti jsou na pravé straně.

Android – lokalizace do češtiny

U Lenovo P780 se neustále řeší nedokonalá lokalizace do českého jazyka. S problémy se potýkal hlavně Mironet a také CZC. Podle internetových diskuzí jsou ROM od těchto prodejců také nestabilní. Raději jsem tedy volil menšího prodejce a věřil, že k prodávanému zboží bude mít více individuální vztah. Jak jsem již uvedl, telefon Lenovo jsem pořídil v Here-Shop.cz, kde mně byla slíbená kompletní lokalizace.Po prvním spuštění P780 se spustil průvodce nastavení, který běžel plně v českém jazyce. Po dokončení nastavení jsem byl opravdu nadšen, že prodejce dodal, co slíbil. V telefonu jsem nezaznamenal místa, kde by se vyskytovala angličtina, ba dokonce čínština.

Výpočetní výkon

Lenovo P780 je osazeno čtyřjádrovým procesorem  s čipsetem MTK6589. Tento čtyřjádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz telefonu plně postačuje. Antutu skóre se pohybuje kolem 14000 bodů. I když výkon tohoto procesoru spadá do v současné době do průměru, běžnému uživateli bude bohatě stačit. Náročnější uživatele může omezovat „pouhý“ 1GB RAM.

Fotoaprát

Telefon je osazen 8Mpix fotoaparátem bez interpolace s automatickým ostřením a LED bleskem. Při dobrém osvětlení jsou snímky celkem pěkné, jakmile se ale zešeří, je na fotkách patrný více či méně výrazný šum. Od integrovaného LED blesku nemůžete čekat žádné zázraky. Osobně ho využívám převážně jako svítilnu.

Baterie

Znáte to. Čeká vás náročný den. Ráno odpojíte telefon z nabíječky. Jdete dnes třeba k doktorovi. Tam řada lidí. Čekání si krátíte čtením zpráv a brouzdáním po internetu Dvě hodinky čtení s baterií pěkně zatočí. Pak pokračuje klasický pracovní den. Řada hovorů, SMS. Jdete si zaběhat, přitom máte Bluetooth sluchátko a zapnutou navigaci se záznamem výkonu. Pak sprcha, další telefony. Vyfotíte si pár fotek. Naplánujete schůzky a k večeru už se třepete, jestli telefon vydrží domů k nabíječce. Na tohle zapomeňte! Výdrž baterie P780 je jedním slovem – famózní. Telefon mi při běžném používání vydrží s přehledem 3 dny. Když ho používám opravdu aktivně (ve smyslu úvodu této kapitoly), tak vydrží více než dva dny. Samozřejmě je výdrž obecně velice individuální záležitostí, takže bych ji spíše srovnal s mým druhým telefonem, který má baterii o kapacitě 2000mAh. Ten mi při stejném vytížení vydrží den a to se už posledních pár pracovních hodin někdy třesu, aby vydržel domů.
Osadím-li Lenovo dvěma aktivními SIM, tak jsem se stále zapnutou WIFI vydržel rekordně 4,5 dne a to telefon na noc nevypínám.

Jako nevýhodu může někdo považovat nevyměnitelnost 4000 mAh baterie, je integrovaná – zapečetěna pod ochranným plíštem pod zadním krytem. Tím, že je baterie zabudovaná na pevno může nastat problém s případným „zatuhnutím“. Pokud už se vám stane, že se android sekne a nereaguje na tlačítka, pak bývá vysvobozením odpojení baterie. Pro tyto případy má Lenovo v bateriovém prostoru drobný červený mikrospínač, kterým se případný „reset“ provádí. Musím však říct, že se mi za celou dobu běžného používání nestalo, že bych musel telefon resetovat.

GPS citlivost

Toužíte-li po čtyřjádrovém dual SIM telefonu za nízkou cenu, pak se pravděpodobně nevyhnete již zmiňovanému chipsetu MTK6589. V souvislosti s GPS se většina chipsetů MTK nejeví jako nejlepší volba. Uživatelé si často stěžují na zdlouhavé vyhledání satelitů (fix), nepřesnosti v navigaci, výpadky signálu apod. Tyto informace bohužel musím v obecné rovině potvrdit. Obrátil jsem se s tímto problémem na prodejce Here-Shop.cz a dostal jsem radu, abych u telefonu provedl GPS fixaci. Jednoduchý úkon, který zrychlý práci telefonu se satelity. Po tomto zákroku jsem neměl problém telefon využívat i jako navigaci po městě.

Displej

Rozlišení displeje Lenovo P780 je o velikosti 1280 x 720 px což při jeho pěti palcích znamená jemnost 320 dpi. Dle informací výrobce se jedná o IPS display krytý sklem Gorilla Glass II. Display má vynikající pozorovací úhly.

K manuálnímu nastavení podsvícení nemám výhrady. Display svítí dostatečně a i na slunci se na něm dá něco přečíst. Automatické podsvícení funguje také dobře, ale na můj vkus s velkou prodlevou. Tím myslím, že než podsvícení zareaguje na změnu světelných podmínek, tak to trvá jednu, dvě vteřiny, což mě trochu otravovalo. Bohužel jsem dosud nezkoušel, zdali se jedná pouze o „chybu“ instalované aktualizace ROM nebo je to nějakým hardwarovým nastavením výrobce. Podsvícení optických tlačítek je také více než dostatečné.

Kvalita zvuku

Co mě zaujalo poměrně hodně, je hlasitost telefonu. Externí reproduktor mi při zvonění trhá uši. Co se týká mikrofonu, tak mi přijde spíše slabší stránkou telefonu. Výjimečně se mi stane, že mě protistrana hůře slyší. Také jsem si v souvislosti s tím všimnul, že při hovoru mám telefon laxně hodně nízko pod bradou, takže je to možná v rukách. Není to nic výrazného, ale radši to pro objektivnost zmiňuji.
K přednímu hovorovému reproduktoru nemám výtku. Je dostatečně hlasitýbez zkreslování.

Další vlastnosti

LED dioda indikuje v základu zmeškané hovory a SMS.

K WiFi nemám připomínek. V porovnání s konkurenty se výrazněji neodlišuje od průměru.

Bluetooth prostě funguje. S bezdrátovým handsfree jsem nezaznamenal problémy, stejně jako s připojením k PC.

3G data rovněž. Telefony pracuje s nejrychlejšími dostupnými daty na našem území.

Verdikt

Mobilní telefon Lenovo P780 je výjimečný. Výjimečný kapacitou své baterie a s tím spojené výdrže. Ostatními parametry se příliš neliší od běžného průměru. Díky kovovému zadnímu krytu je zpracování nadprůměrné a telefon v tomto smyslu patří k tomu lepšímu, co si můžete pořídit. Pokud vám nevadí větší rozměry a vyšší hmotnost, budete jistě spokojeni.

GPS je jako u všech telefonů s MTK rozporuplná. Na jednu stranu má vysokou citlivost příjmu GPS signálu, ale při praktickém použití víceméně nepřekvapí. Autonavigace (Sygic) mně fungovala bez problému i v zastavěných a zalesněných oblastech.

Citlivost ostatních radiových částí (GSM/Wifi/Bluetooth) opět nevybočuje z průměru. Původní nevýhoda v absenci kvalitní české ROM je již také vyřešena a díky dobře zvolenému nákupu.

Cena Lenova P780 v posledních týdnech stále klesá a telefon se tak stává velmi zajímavou volbou i pro spořivější uživatele. Pokud hledáte pěkný design, velkou výdrž a smíříte se s většími rozměry a hmotností, můžu ho klidně doporučit.