Lenovo P770: mistr výdrže

Lenovo P770Útržky zpráv, že ten a ten výrobce objevil revoluční způsob, jak prodloužit výdrž telefonů na jedno nabití, se objevují skoro pravidelně. A stejných několik let se v napájecích článcích nic nezměnilo. Leda vyšší účinnost, kterou však anuluje hon o co nejštíhlejší linie. Ve výsledku se zvýšení spotřeby na výkon vyrovná o chlup vyspělejší baterii a my hledáme nabíječku nejpozději ob den, pokud telefon nelepží v kapse s vypnutým bezdrátovým připojením. Lenovo P770 se pokusilo s tímto trendem zamávat. povedlo se?

Telefon Lenovo P770 je k dodání v originální krabici, která má na boku uvedeno o jaký Lenovo model se jedná. Její tvrdá lepenka dokáže ochránit telefon před většinou mechanických nebezpečí při přepravě dopravcem, luxusně pak působí červený pruh  mezi bílým horním i spodním dílem. Krabicí se ale pravděpodobně dlouho kochat nebudete a pustíte se dovnitř.

Uvnitř jsou k nalezení 2 patra, kde horní patří tradičně telefonu, ve spodním patře se schovává příslušenství a originálním záručním dokladem v Čínštině.

Balení obsahuje: sluchátka, microUSB kabel, redukce z micro USB na USB – OTG kabel pro připojení např. flash klíčenek. Dále je v balení originální nabíječka doplněna o redukci do EU zásuvek a také výkonná baterie s kapacitou 3500 mAh.

Design P770

Vzhled Lenovo telefonů byl vždy svým způsobem unikátní, na druhou stranu mě zatím nikdy vzhledem příliš neoslovily. Originilitou zatím kypělo pouze K900,  P770 se bohužel drží klasického barevného schématu. Šedý kvádřík s kulatými rohy. P770 tak vypadá unaveně, z přední strany až depresivně. Šedý rámeček jakoby ladil s displejem, který ani ve vypnutém stavu není čistě černý. Naštěstí je tato fádnost alespoň trochu vyvážena příjemným držením.

K dispozici jsou 3 provedení. Fádní celošedé provedení, které má zadní kryt s pórovatým designem. V mých očích určitě hezčí je verze v tmavěmodré lesklé barvě. Celý telefon působí moderněji. Poslední varianta, která je dostupná, tak je bílá.

Nad displejem kromě reproduktoru překrytého perforovaným plíškem se nalézá v jedné řadě kamera, proximity senzor a dioda pro zmeškané hovory a zprávy.

Zadní kryt Lenovo P770, který je pro sundání nutné vyckaknout, skrývá velkou baterii. Není klasicky černá, nýbrž výrazně modrá, abyste si opravdu všimli, že stojí za pozornost. Nad baterií jsou k nalezení tři sloty. Jeden microSD, údajně do kapacity 32 GB a dvě pro SIM kartu ve standardní velikosti v konfiguraci 1x 2G a 1x 2G/3G.

Horní straně patří trojice microUSB portu, vstupu pro sluchátka a vypínání. Připojení k počítači na vrchu není špatný nápad, ač preferuji boční umístění, jen v autě tato konstrukce kulhá. Kritika na hlavu kolébky volume se musí vyhnout power tlačítku. Ač z těla nikterak nevyčnívá, sedí na vzdálenost článku ukazováčku od rohu, trefíte ho velmi intuitivně.

Displej Lenovo P770

LCD panel se sice honosí technologií IPS, podání bílé ale přesvědčivé příliš není. Až při maximální intenzitě podsvícení se ztratí šedý nádech. Možná vám ale bude dlouho trvat, než si toho všimnete. S firmwarem instalovaným v Here-Shop.cz je použito tmavé barevné schéma, souvislou bílou plochu najdete jen těžce.
Na úhlopříčku 4,5 palce je rozlišení qHD, tedy 960 x 540 px akorát.

Hardware P770

Výkon: Mediatech MTK 6577T, 2 jádra, 1,2 GHz
OS: Android 4.1 Jelly Bean
Displej: 4,5″ 960 × 540 px IPS, 16 milionů barev
Paměť: 1 GB RAM, 4 GB interní
Fotoaparát: 5 Mpx s autofokusem, FullHD video
Podporované sítě: GSM, GPRS, EDGE, WCDMA, HSPA, dual-SIM
Bezdrátové sítě: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 2.0 s A2DP
Navigace: GPS & A.GPS, elektronický kompas
Baterie: Li-Pol 3500mAh
Rozměry: 133 x 67 x 11.9 mm, 161 g

Srdcem telefonu je čip MediaTech 6577T se dvěma jádry taktovanými na 1,2 GHz, které doplňuje nadstandardní kapacita operační paměti 1 GB. Systém běží svižně, nevšiml jsem žádných prostojů.

Lenovo P770 jsem testoval klasikou jménem Fruit Ninja. Už dříve se mi do rukou dostal telefon vybavený stejným čipem, který se s ovocem nesžil a průběh hry byl degradován neplynulostí. Se zlomyslnou radostí jsem se těšil, jak P770 zadupu do země, že ani tak jednoduchou srandu neutáhne leč nebylo mi dopřáno. Fruit Ninja obstál.

Webový prohlížeč plynule přehrával video ve flashi na stránce v dostatečné kvalitě na to, aby nebyly vidět kostičky.
Suma sumárum – výkon je průměrný, větší RAM potěší. Musím však zmínit, že na rychlosti se podepisuje také instalovaná verze ROM / firmware. Obdržený telefony od Here-Shop.cz měl instalovaný Android ve verzi 4.2.1 a stabilita byla výborná.

Baterie P770

Baterie u Lenovo P770 je jednou z hlavních předností, proč si tento dual sim Android pořídit. Zatímco Galaxy S4 je s fullHD displejem rádo za 2600 mAh, P770 aspiruje na titul šampiona. První místo ale zatím připadá konkurenci z vlastních řad – Lenovo P780. Výrobce se rád chlubí výdrží 26 dnů, kterou ale nemáte šanci naměřit. Reálné hodnoty pro výdrž baterie jsou v řádu dnů. Není problém být na jedno nabití na příjmu týden, ale vše záleží na vytížení.

Při přehrávání HD videa z Youtube při zapnuté WiFi byla hodnota baterie po 4,5 hodinách na hodnotě 50 %. Baterie tak opravdu splňuje svá očekávání.

Fotoaparát

Přední fotoaparát není velká výhra, ale to téměř v žádném mobilu. Osobně ji nikdy nepoužívám. Zadní fotoaparát dokáže poskytnout kvalitní fotografie i při zamračeném počasí as využitím HDR umí vytvořit správný poměr mezi světlými a tmavými místy. Posuďte sami:

HDR:

Dual sim P770

Tato funkce mě zaujala nejvíce, protože vlastním SIM karty od dvou operátorů. Pro správu sim karet je v mobilu integrován tzv.. SIM Management v části nastavení telefonu. Ještě předtím než se dostaneme do samotné správy karet, podívejme se na jejich umístění. Karty jsou klasicky pod zadním krytem, přičemž musíte před jejich vložením vyjmout baterii a následně je vložit do jejich slotu. Sloty mají zřetelně označeny, která karta já brána jako SIM 1, a která jako SIM 2. Tak karty bychom měli vloženy. Po zapnutí se vás mobil zeptá, kterou kartu chcete jako primární, přičemž je vhodné pak hned zajít do SIM managementu, kde si nastavíte práci s kartami podrobněji.

Verdikt

Lenovo P770 spadá dle finančního vytížení naší peněženky při nákupu do střední třídy. V této třídě také splňuje roli po stránce výkonu. Oproti konkurenci však dokáže nabídnout výrazně výkonnější baterii.

Jak již bylo zmíněno, na celkové pohodlnosti ovládání a stabilitě se promítne jakou aktualizaci telefon obsahuje. Je dobré vědět, že telefon zakoupený v zahraničí nemusí obsahovat české menu a přístup ke Google službám – Obchod Play, Gmail, synchronizace atd.

Dual sim telefon Lenovo P770 byl zakoupen v Here-Shop za cenu 4 490 Kč vč. DPH.